Budětice 2012 - Železná Ruda 1:1 (1:0) PK 4:1

2. 11. 2015

Poslední zápas podzimu byl spojený s velkou diváckou atmosférou a očekáváním. Domácí šli do zápasu jako favorité, vedoucí tým soutěže, který letos doma ještě neprohrál. Hosté zase jako tým, který hrával v nedávné minulosti vyšší soutěže a také jako dost nečitelný soupeř. Ž. Ruda „dokázala“ doma vysoko prohrát se Zamlekovem nebo Žihobcemi, naopak potrápila Dešenice a dvakrát vyhrála vysokým rozdílem (5:0 s Plánicí a 6:1 s Janovicemi). Budětice vstoupily do tohoto utkání hodně nabuzené svým kapitánem a mohly i rychle skórovat. Již v první minutě se do šance dostal P. Janečka, ovšem bez gólového efektu. Branka ale přišla a to poměrně brzy. V 6. minutě se parádně trefil křížnou střelou ke vzdálenější tyči V. Hozman. 1:0. Hosté tento moment zpochybňovali celý zápas. Měli na mysli předchozí faul, nefaul. To je ale jejich problém, stejně jako neustálé protesty a pokřiky ukřivděných, železnorudských fanoušků. Od vstřelené branky větší nápor domácích ustal, i tak se ale šance domácích objevovaly (a že to nebyly malé šance). V patnácté minutě se do slibné pozice dostali i hosté. Skóre se však do konce poločasu nezměnilo.

Začátek druhého poločasu byl ze strany domácích velmi podobný tomu ve Svéradicích, kdy se Budětice nevyrovnaly s psychickým tlakem, který na ně doléhá v nezvyklé roli lídra tabulky III. třídy. Hosté dokázali domácí obranu zatěžovat pouze dlouhými nákopy a to se v 57. minutě ukázalo jako možná jednoduché, ale také efektivní. Železnorudský J. Balda dokázal utéct budětické obraně a se štěstím překonal brankáře J. Vintera. 1:1. Od tohoto momentu domácí zcela ovládli hřiště a trpělivě, od zadních řad, si připravovali jednu šanci za druhou. Důraz ve vápně a střelecká efektivita (možná chybělo i trochu štěstí) byly však v jejich podání zoufalé. Na řadu tak musely přijít, za nerozhodnutého stavu, pokutové kopy. Ty budětičtí kopat umí, všechny totiž v tomto ročníku vyhráli. Úspěšní, domácí exekutoři PK v tomto utkání: D.Chmelík, L. Fiala, V. Korda a Z. Frančík. Hosté dvakrát branku minuli a body tak po zásluze zůstaly domácím.

Slyšet byly po utkání i některé kritické výroky. Ta kritika je z velké části oprávněná, ale neřekl bych, že je v tuto chvíli na místě. Možná jsme v tomto ročníku všichni úplně neoslnili. Možná. Je to věcí názoru a na ten má každý nezpochybnitelné právo. Každopádně pohled na tabulku mluví jasně. Kdo tohle čekal, přiznejme si to. Vedeme společně s Dešenicemi (naučil bych se tento termín používat, … je to lepší než říkat, že jsme druzí… nebo ne?) Zřejmě v první polovině soutěže totiž nerozhoduje vzájemný zápas, jak jsme si nejdříve mysleli. Ten po výhře 2:0 hovoří v náš prospěch (pro jistotu jsem si dovolil tabulku mírně upravit, snad to nikoho neurazí J). To ale není podstatné. Jsme zkrátka na postupové pozici do okresního přeboru, máme skvělých 30 bodů (loni jsme měli po podzimu 18). Úvaha o tom, jestli ano či ne postoupit výše je v tuhle chvíli předčasná a zbytečná, i když se tolik nabízí. Teď nás (nejen nás, ale i naše fanoušky) čeká hodně dlouhá pauza. Další zápas uvidíme za pět měsíců. Užijme si odpočinku, než se na to znovu vrhneme. A berte ten náš fotbal takový jaký je. Důležité přece je, že jej tady vůbec máme!!!